RUSSELLVILLE, Ark. (July 3, 2017)—The Arkansas Tech University Registrar’s Office has released a certified list of 1,826 degrees conferred upon students on the Russellville campus during the 2016-17 academic year.


The list includes graduates from the campus in Russellville with associate, bachelor, master, educational specialist and doctoral degrees.


Those who graduated with honors based upon cumulative grade point average —- Cum Laude (3.50-3.69), Magna Cum Laude (3.70-3.89) or Summa Cum Laude (3.90-4.00) —- are listed as such. Those students who completed the University Honors program are also noted.


The graduates from the Russellville campus of Arkansas Tech in Russellville for the 2016-17 academic year are:


BOONEVILLE —- Tonya Jan Bell, Bachelor of Arts; Steven Hawkins Jr., Bachelor of Science; Reba Marie Hunt, Bachelor of Science and Associate of Arts; Mychaela Mathews, Bachelor of Science; Ashley McAnelly, Master of Arts, Fredrick Allen McCoy Jr., Bachelor of Science; Jade Louis Scoma, Bachelor of Science; Chad Zachary Simpson, Bachelor of Arts;


CHARLESTON —- Tasha Marie Briley, Associate of Arts, Cum Laude; Ashley Suzanne Curbow, Bachelor of Professional Studies; Amanda Jones, Bachelor of Science in Nursing, Cum Laude; Cindy Michelle Meador, Bachelor of Arts, Cum Laude; Patricia Ann Ricketts, Bachelor of Arts; April Elaine Savage, Bachelor of Professional Studies; Danny G. Wilks II, Bachelor of Science, Cum Laude;


GREENWOOD —- Jamie Lynn Cagle, Bachelor of Science in Nursing; Patrick David Cantrell, Bachelor of Science; Cody Lee Chatman, Doctor of Education; Leah Anne Cherry, Bachelor of Professional Studies; Nathan L. Lott, Bachelor of Professional Studies, Cum Laude; Jayson Don McGaugh, Bachelor of Professional Studies; Jacqueline Meeker, Master of Education; Karen Mora, Bachelor of Professional Studies and Associate of Science; Lloyd Morganflash, Associate of Arts, Summa Cum Laude; Keri Ann Rathbun, Doctor of Education; Stacy Lyn Rogers, Master of Education; Bethany Danae Skaggs, Bachelor of Science in Business Administration; Jakob Wade Watts, Bachelor of Arts; Hannah Denise White, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude, University Honors Program; Zachary Williams, Bachelor of Science;


HACKETT —- Logan Cole Bennett, Bachelor of Arts; Tyler Drew Chapman, Bachelor of Professional Studies, Summa Cum Laude;


LAVACA —- Amanda Leigh Bynum, Master of Education;


MANSFIELD —- Caleb Joel Boyd, Bachelor of Arts; Kourtney Elizabeth Elmore, Bachelor of Science, Cum Laude; Dalton Scott Jacobs, Bachelor of Science; Tara Natasha Mort, Bachelor of Professional Studies and Associate of Arts, Summa Cum Laude;


RATCLIFF —- Terry Wayne Bennett, Bachelor of Arts, Cum Laude; Jennifer Wallsmith, Bachelor of Professional Studies;


RISON —- Casey Alexis Billings, Bachelor of Arts; Janice Shumake, Associate of Arts, Magna Cum Laude;


ROGERS —- Morgan Noelle Bradley, Master of Science; James Gregory Coney, Bachelor of Professional Studies; Lana Marie Dinan, Associate of Arts, Summa Cum Laude; Nathan Thomas Doss, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Bobby Lee Driggs, Bachelor of Science; Patrick Whalen Green, Bachelor of Science and Associate of Science; Adam Daniel Jackson, Bachelor of Professional Studies; Utah Davis Julius, Bachelor of Science, Cum Laude; Shaleigh Rene Main, Associate of Arts; Hunter Duke Mobley, Bachelor of Science in Business Administration; Gene Ann Morrison, Bachelor of Professional Studies and Associate of Arts, Summa Cum Laude; Katherine Nunez, Bachelor of Arts, Cum Laude; Ashley Baxter Panos, Bachelor of Professional Studies, Cum Laude; Molly Marie Revoir, Associate of Arts, Cum Laude; Sarah Kay Rice, Bachelor of Professional Studies; Cynthia L. Rice, Doctor of Education; Bryce Yukon Roth, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Jacob Schneidewind, Bachelor of Science, Summa Cum Laude; Bailey Elaine Taylor, Bachelor of Science in Business Administration; Bucky T. Willett, Bachelor of Science; Paul R. Wilson, Master of Education;


SUBIACO —- Taylor Kash Goldsworthy, Bachelor of Science; Haley Paige Owen, Bachelor of Science in Business Administration; Emily Jane Schlaf, Bachelor of Arts; Jordan G. D. Varnell, Bachelor of Science in Business Administration; Danielle Layne Willems, Bachelor of Professional Studies and Associate of Arts;


WALDRON —- Donna Jeanette Gaines, Master of Arts; Dylan Lynn House, Bachelor of Professional Studies; Leah Danielle Long, Bachelor of Science in Business Administration; Hannah Fay Scantling, Bachelor of Science, Cum Laude; Cheyenne Marie Smith, Master of Arts; Stephen Preston Smith, Bachelor of Science; Daniel D. White, Bachelor of Science;